ΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ

Εδώ θα βρείτε πληροφορίες, νόμους, διατάξεις, εγκυκλίους που αφορούν τη διαχείριση των οικοδομοτεχνικών έργων και τη διαδικασία ασφάλισης των εργαζομένων σε αυτά. Το Forum επανενεργοποιείται και σύντομα θα λειτουργεί κανονικά


2 απαντήσεις

    Υπευθυνότητα Οικοπεδούχου σε αντιπαροχή

    avatar
    nikosP


    Αριθμός μηνυμάτων : 1
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/11/2009

    Υπευθυνότητα Οικοπεδούχου σε αντιπαροχή Empty Υπευθυνότητα Οικοπεδούχου σε αντιπαροχή

    Δημοσίευση  nikosP Τετ Δεκ 02, 2009 7:48 pm

    Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας και την κατατοπιστική σας ιστοσελίδα.
    Το ερώτημα που έχω είναι το εξής:
    Έδωσα ένα οικόπεδο αντιπαροχή σε εργολάβο ιδιώτη. Μέχρι στιγμής είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του απέναντί μου και επειδή έπρεπε να γίνουν συμβόλαια για να του μεταβιβάσω ποσοστά, με παρέπεμψε στο ΙΚΑ για ασφαλιστική ενημερότητα. Δεν υπήρξε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, όμως το ερώτημά μου είναι, αν προκύψει κάποιο χρέος από ένσημα στο ΙΚΑ θεωρούμαι και εγώ υπεύθυνος; Μπορεί το ΙΚΑ να αναζητήσει κάποιο χρέος που μπορεί να προκύψει και από εμένα;
    Ευχαριστώ και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας.
    Admin
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 134
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2009
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΝΙΚΑΙΑ

    Υπευθυνότητα Οικοπεδούχου σε αντιπαροχή Empty Απ: Υπευθυνότητα Οικοπεδούχου σε αντιπαροχή

    Δημοσίευση  Admin Τετ Δεκ 02, 2009 11:53 pm

    Με τη διάταξη της παρ. 5 του άρθρ. 88, Ν.2676/99 ορίζεται ότι, ειδικά επί ανάθεσης οικοδομικών εργασιών εργολαβικώς κατά το σύστημα της αντιπαροχής, εργοδότες θεωρούνται για την καταβολή των εισφορών, αλληλεγγύως και εις ολόκληρο, ο αρχικός κύριος ή οι αρχικοί συγκύριοι του οικοπέδου και ο εργολάβος κατασκευαστής.Η παραπάνω διάταξη έχει εφαρμογή για εργασίες που εκτελούνται από την ημερομηνία δημοσίευσης του Νόμου και μετά (δηλ. από 5-1-99)(εγκύκλιος ΙΚΑ ΕΤΑΜ 13/99).

    Αυτό σημαίνει ότι είσαι συνυπεύθυνος σε οποιαδήποτε οφειλή προκύψει μέχρι την αποπεράτωση της οικοδομής ακόμη και αν μεταβιβασθούν όλα τα χιλιοστά. Καλό είναι να ενημερώνεσαι από το αρμόδιο υποκ/μα σχετικά με την πορεία των εισφορών.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 12:18 pm