ΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ

Εδώ θα βρείτε πληροφορίες, νόμους, διατάξεις, εγκυκλίους που αφορούν τη διαχείριση των οικοδομοτεχνικών έργων και τη διαδικασία ασφάλισης των εργαζομένων σε αυτά. Το Forum επανενεργοποιείται και σύντομα θα λειτουργεί κανονικά


3 απαντήσεις

    ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

    avatar
    SGIAN


    Αριθμός μηνυμάτων : 6
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2010

    ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

    Δημοσίευση  SGIAN Τετ Αυγ 04, 2010 8:19 am

    έχει γίνει γονική παροχή την επικαρπια την έχει η μητερα μου και την υψιλή κυριοτητα εγω έγραψα λοιπόν τα στοιχεία της μητερας μου στην απδ όταν είχα πάει στο ικα παρέλαβα πινακα ενσημων για τις υπολοιπες εργασίες που εκκρεμουσαν και έδωσα αντίγραφο συμβολαίου της γονικής παροχής που μου ζήτησαν , μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλεόν δηλ. δήλωση μεταβολής στο Ικα ή σε κάποια άλλη υπηρεσία ή οχι στο ικα δεν μου ζήτησαν κατι μήπως τους διέφυγε ? χρειάζεται να πάω και στην πολεοδομία αντίγραφο συμβολαίου ?
    Admin
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 134
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2009
    Ηλικία : 60
    Τόπος : ΝΙΚΑΙΑ

    ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

    Δημοσίευση  Admin Τετ Αυγ 04, 2010 5:18 pm

    Καλησπέρα,
    δεν γνωρίζω για άλλη υπηρεσία, στην Πολεοδομία νομίζω δεν χρειάζεται
    avatar
    SGIAN


    Αριθμός μηνυμάτων : 6
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2010

    ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

    Δημοσίευση  SGIAN Τετ Αυγ 04, 2010 5:21 pm

    στο ικα ομως πρεπει να κανω δήλωση μεταβολής ή αρκεί μόνο το συμβόλαιο γονικής παροχής ? γιατί οπως σας εξήξησα στην απδ που κατέθεσα έβαλα εργοδότη τον επικαρπωτή αλλα μήπως είναι απαραίτητη και η δήλωση μεταβολή ανεξαρτητα επικαρπίας ?
    avatar
    SGIAN


    Αριθμός μηνυμάτων : 6
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2010

    ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

    Δημοσίευση  SGIAN Τετ Αυγ 04, 2010 5:28 pm

    επίσης τι είναι το ημερολογιο οικοδομής; τώρα που έβαλα δάπεδα θα πρεπει να το γράψω στο ημερολογιο? το μόνο που έχουν οι γονείς μου είναι το βιβλίο με τα ενσημα και ενα με τις πληρωμές του ικα
    Admin
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 134
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2009
    Ηλικία : 60
    Τόπος : ΝΙΚΑΙΑ

    ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΙΣΧΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

    Δημοσίευση  Admin Πεμ Αυγ 05, 2010 5:58 pm

    Καλησπέρα,
    Το συμβόλαιο της γονικής παροχής ψιλής κυριότητας με παρακράτηση της επικαρπίας καθιστά υπεύθυνο τον έχοντα την επικαρπία όσο ασκεί το δικαίωμα αυτό, μεταβολή θα υποβληθεί μόνο όταν αλλάξει η υπευθυνότητα (παραίτηση δικαιώματος, μεταβίβαση δικαιώματος, … κλπ).
    Το ημερολόγιο οικοδομής στα ιδιωτικά έργα είναι ένα έντυπο που προμηθεύεται ο ιδιοκτήτης από το ελεύθερο εμπόριο στο οποίο καταχωρούνται τα στοιχεία των εργαζομένων, η εργασία στην οποία απασχολήθηκαν κλπ και υπογράφουν, δεν είναι υποχρεωτικό με την έννοια ότι επιβάλλεται πρόστιμο αν δεν τηρείται (συναντάται σπανιότατα έως καθόλου). Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
    Καλό καλοκαίρι.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 8:03 am